Uživatel nepřihlášen
Elementův herní blogísek
RSS kanál blogu
Píše: ElementGamer - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Elementův herní blogísek

Metro: Last Light - Naděje umírá poslední

Úterý 2.7.2013 16:58 - Autor: ElementGamer
To se mi líbí

Metro: Last Light - Naděje umírá posledníAsi Vás napadne,že Metro Last Light je jedna z těch her,která se nevidí na herním trhu jednou za rok. Upřímně mohu říct,že jsem si ze začátku představoval klasický koridor jako u některých jiných FPS her,ale hned jak jsem vstoupil do hry jsem zjistil,že se mýlím. Tato hra Vás pustí a nechytne, dokud ji nedohrajete minimálně jednou. Navazuje na Metro 2033,kde jste se vtělili do Arťoma. Ovšem Metro Last Light navazuje spíše na ten horší konec,který jste mohli zažít v předchozím díle. Ale to už bych moc prozrazoval.

Post-apokalyptická Moskva...
Post-apokalyptická Moskva...
Tajemných prostor není nikdy dost...
Tajemných prostor není nikdy dost...

Přátelé a nepřátelé...

Příběh je kvalitní a spletitý,tak jako je to u Metra zvykem. Kdekdo Vás může zradit a v Metru nikdy nevíte kdo je Váš přítel a kdo nepřítel. Na začátku hry se hned po úplně obyčejném výcviku vydáte do zatuchlých tunelů moskevského metra. Máte se vyjít hledat tzv. Temného (The Dark One). To znamená že se z kobek vydáte na pobrch. Hratelnost není repetitivní a hra Vás nevodí po celou dobu za ručičku. Na povrchu sice moc volnosti nemáte a hra Vám vysvětlí základy,ale to nemění nic na tom,že v tunelech si svobody užjete až až. Kolikrát se mi stalo že jsem se tam dokonce ztratil. Každým okamžikem očekáváte kde co vyskočí a studený vítr Vám dýchá na záda.

Spoiler: Přečíst

V jedné části hry Vás zradí soudruh ,který Vás doprovází značnou část hry.

V některých tunelech můžete narazit na nepřátelská stanoviště...
V některých tunelech můžete narazit na nepřátelská stanoviště...
Jedna ze stanic...
Jedna ze stanic...

Atmosféra nade vše...

Metro 2033 nikdy nebylo jen o grafice a hratelnosti,ale o atmosféře. A to samé platí i pro Metro Last Light. Nebezpeční mutanti Vás budou obklopovat téměř pořád a budou číhat za každým rohem. Hra nabízí i stealth prvky,takže je jen na Vás jestli se probojujete se samopalem (což bych nedoporučoval vzhledem k počtu nábojů) a nebo se tiše jako myška,spíše zmutovaná myš,proplížíte okolo nic netušících nepřátel. Není to zrovna dvakrát jednoduché a stačí jediné chybička,abyste spustili poplach. Dokonce ani nepřátelé si neberou servítky a jdou do Vás vším co mají. Proto doporučuji se plížit i když to trvá trošku déle než bezhlavý boj. Během hry máte k dispozici i něco jako vlak,ale rozhodně s ním neprojedete skrz všechny stanice. Budete se muset zastavit,najít další náboje,zapnout elektřinu a nebo přejet na vedlejší koleje. Na povrchu je nutné hlídat si záda a hledat náhradní filtry nebo plynové masky,kterých není nikdy dost. Je celkem obtížné je najít a proto se občas připletete ke skupině ošklivě zmutovaných zvířat. Párkrát Vás bude doprovázet nějaký ten společník,ale to už se dostáváme k A.I.

Kdo je chytřejší?

A.I. je dle mě na velmi dobré úrovni a nepřátelé se nechovají jako tupé ničící stroje s "IQ tykve". Reagují na sebemenší náznaky,ale když dojde na světla,jsou trochu v mínusu. Můžete totiž rozbít,či zhasnout jakékoliv světlo. Když do něj střílíte samopalem bez tlumiče,každý si Vás hned všimne,ale jakmile se vezme pistole nebo cokoliv co má tlumič,nemají šanci. Je dobré si promýšlet strategii a ne jen bezhlavě střílet a vrhat se do boje. Někdy je nejlepší řešení trpělivost. Ve hře se v pozdějších částech hry vyskytují i speciální obrněnci pro všechny případy a zrovna se s vámi nemazlí.

Bez kulek ani ránu...

A v Metru to platí dvojnásobně. V obchodech si totiž kupujete náboje za náboje. Jaké překvapení. Za náboje si dokonce můžete dopřát nějaké to potěšení,ale to už si zjistěte sami.

Tak tady se můžete podívat sami...
Tak tady se můžete podívat sami...

Za kulky si můžete vylepšovat i zbraně,případně je dokupovat. Na výběr je mnoho možností jak si zbraň vylepšit. Můžete si za ně kupovat téměř cokoliv. V Benátkách (ne,ty opravdové Benátky nemyslím) jsem dokonce viděl představení ochočeného mutanta. Kromě představení tam byly trhy a různé ptákoviny,které se daly koupit pouze za tuto neobvyklou měnu. Stačí prohledávat vedlejší tunely a občas se porozhlédnout v radioaktivní Moskvě a máte vystaráno.

Grafické orgie a zpracování...

I když se Metro nemůže moc srovnávat například s novým Crysisem,pořád je grafika okouzlující a na nejvyšší detaily vypadá druhý díl Metra více než úchvatně. Především jsou pěkně zpracované detaily postav a prostředí. Škoda jen,že je tolik překážek které nemůžete přeskočit,podlézt či prolézt a užít si tak svobodu světa. Ale zase tak strašné to není a všechno Vám to vynahradí ostatní aspekty hry.

Hudební doprovod aneb bez hudby není atmosféra...

Hudební doprovod je úžasný a vždy Vám poskytne dobrou příležitost odhalit co se na Vás chystá. Hlavně v tunelech,kde tato hudba až děsí. A někdy je to tak dojemné až ukápne slza. Zkrátka to perfektně dotváří atmosféru celé hry. Kolikrát jsem měl pocit že za mnou někdo jde,otočil jsem se a...nic.

Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Líbí se mi
  • Výborná a nápaditá hratelnost
  • Hudební doprovod
  • Hustá atmosféra a vynikající příběh
  • Grafické zpracování
Vadí mi
  • Absence větší volnosti
Verdikt: Jedna z nejlepších her za uplynulá léta,která rozhodně stojí za koupi. Když by hra byla více open-world,dal bych 10/10. Fanoušci si můžou ještě jeden bod přičíst. Děj vtáhne a nepustí dokud hru nedohrajete. Tohle si nemůžete nechat ujít. Doporučuji!
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Metro: Last Light - Naděje umírá poslední
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
ElementGamer    V poho :D :D Ale i tak díky :D Alespoň motivace ten blog zase popohnat :)ElementGamerelementgamer13999    15.3.2015 13:02 ElementGamer

V poho :D :D Ale i tak díky :D Alespoň motivace ten blog zase popohnat :)

Honzajs5040    Teď jsem za pěkné dildo :D Data jsem si všim, ale během psaní komentáře jsem ho vypustil z hlavy, ale člen redakce zing jsem si nevšiml :gun: Protože pak by mi bylo jasné, že nenáviděné čárky už píšeš určitě typograficky správně :-D :-D :-DHonzajs5040honzajs504034186    15.3.2015 13:01 Honzajs5040

Teď jsem za pěkné dildo :D Data jsem si všim, ale během psaní komentáře jsem ho vypustil z hlavy, ale člen redakce zing jsem si nevšiml :gun: Protože pak by mi bylo jasné, že nenáviděné čárky už píšeš určitě typograficky správně :-D :-D :-D

ElementGamer    Taky je to staré rok a 3/4 :D Naštěstí jsem se po dostání do redakce trochu zaučil, dostal spousty tipů, triků a takhle. Ale díky :) Určitě někdy svůj blog renovuju a něco napíšu... jen teď jaksi vítězí ta lenost, no :DElementGamerelementgamer13999    15.3.2015 12:30 ElementGamer

Taky je to staré rok a 3/4 :D Naštěstí jsem se po dostání do redakce trochu zaučil, dostal spousty tipů, triků a takhle. Ale díky :) Určitě někdy svůj blog renovuju a něco napíšu... jen teď jaksi vítězí ta lenost, no :D

Honzajs5040    Koukl jsem se na tvůj blog, moc článků nemáš, ale ty dva co máš postnuté se čtou celkem dobře. Mimo IT studuji také typografii, a tak bych chtěl poradit v jedné věci a to té, že za čárkou se dělá mezera. Není to kritizování, hodně lidí tohle nedělá, ale článek jako celek vypadá, alespoň pro mé oči. :-) Jak už sem řekl články pěkné, zkus zase někdy něco napsat.Honzajs5040honzajs504034186    15.3.2015 10:46 Honzajs5040

Koukl jsem se na tvůj blog, moc článků nemáš, ale ty dva co máš postnuté se čtou celkem dobře. Mimo IT studuji také typografii, a tak bych chtěl poradit v jedné věci a to té, že za čárkou se dělá mezera. Není to kritizování, hodně lidí tohle nedělá, ale článek jako celek vypadá, alespoň pro mé oči. :-) Jak už sem řekl články pěkné, zkus zase někdy něco napsat.

sajrajtek    Plně s recenzí souhlasím, výborná hra. :thumbup:sajrajteksajrajtek5392    16.7.2013 19:11 sajrajtek

Plně s recenzí souhlasím, výborná hra. :thumbup:

ElementGamer    Přesně :) . O tom byla celá recenze. Díky.ElementGamerelementgamer13999    3.7.2013 08:19 ElementGamer

Přesně :) . O tom byla celá recenze. Díky.

vertigo    Nezbývá než souhlasit. Nechte se pohltit světem Metra, kdo ještě pochybujete, jděte rozhodně do toho, takových her jako tato je opravdu poskrovnu.vertigovertigo8493    2.7.2013 21:07 vertigo

Nezbývá než souhlasit. Nechte se pohltit světem Metra, kdo ještě pochybujete, jděte rozhodně do toho, takových her jako tato je opravdu poskrovnu.

O autorovi blogu

ElementGamer

Tak, asi začnu tím, že jsem vyrůstal na sérii Might and Magic (prvních několik dílů), DOOM, Quake, Wolfenstein a starších MMO hrách a Mafii. Od té doby hraji převážně (MMO)RPG a FPS, ale i indie, strategie a všechny ostatní žánry :-). Moje nejoblíbenější série jsou Battlefield (hlavně BF: BC2 a BF4), Call of Duty (2, 4, WaW a MW2), Metro (oboje), Assassin's Creed (1, 2 a 4), Need for Speed a jako většina gamerů miluju i GTA (San Andreas a V pořád vede) a Wolfenstein. Jsem PCčkař, ale konzole neodsuzuji - sám mám půl roku PlayStation 4 a nemohu si ji vynachválit. S trochou štěstí se časem přesunu i na jiné platformy.

Rád čtu, především fantasy a psychologické thrillery, píšu a občas kreslím a fotografuji. Na Zingu působím již delší dobu (už to je přes 4 roky, ten čas ale letí) a píši i blog (momentálně neaktivní z důležitého důvodu - mé lenosti). Zhruba od roku 2013 jsem na Zingu působil jako redaktor, stejně tak i na dalších webech, jmenovitě Playhit.cz, Playzone.cz nebo Konzolista.cz.

Před pár lety jsem také propadl anime a do dnešní doby si občas některé, které mě zaujme, pustím. Mezi mé favority patří především Shingeki no Kyojin, Sword Art Online, Kimi no na Wa, Noragami, Boku no Hero a spousta dalších. Neodmítnu ani dobrý seriál, například Dark, 13 Reasons Why, Riverdale, The Flash, Arrow, The Walking Dead, Game of Thrones a další. Rovněz miluji sitcomy typu The Big Bang Theory, Friends, How I Met Your Mother, Scrubs a klasiky jako Simpsonovi a Futurama. Snad se vám výčet líbil. ^^

Rád uvítám jakékoliv nabídky přátelství, společné hraní a nebo jenom přátelský pokec o hrách, takže se nebojte požádat. ;-)

Můj TWITCH kanál, kde chci streamovat každý týden (prozatím neaktivní): https://www.twitch.tv/selafir

Těším se tam na vás!

Tady je takový wishlist a přehled nejočekávanějších her a konzolí (nezáleží na pořadí):

Nejočekávanější hry/konzole:

Dark Souls: Remastered

Outlast 3

World of WarCraft: Battle of Azeroth

Fe

PUBG na PlayStation 4

Far Cry 5

Ashes of Creation

Shadow of Colossus

Kingdom Come: Deliverance

Red Dead Redemption 2

Ni no Kuni 2

God of War

Days Gone

The Last of Us: Part II

Anthem

METRO: Exodus

Dokončení Torment: Tides of Numenera

Elyria Chronicles

... a další!

Je toho docela dost, ale předpokládám, že nejsem jediný. :-D

-----------------------------

Nintendo Switch

Xbox One X


Sestava:

CPU: AMD Phenom II X4 955 3.4GHz

GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB

RAM: 2x4GB 1333MHz

Disky: 128GB SSD a 2TB HDD

Zdroj: Seasonic 500W

Příslušenství:

Monitor: BenQ 1920x1080 FullHD 70Hz 23"

TV: Samsung 32" FullHD (1080p)

Klávesnice a myš: C-Tech podsvícená

Sluchátka: A4Tech G500


Všem hodně úspěchů a hraní zdar!


PS4 už mám a možná mě čeká i kompletní upgrade PC a konzole Nintendo Switch či Xbox One X!

Založit herní BLOG